Informacje dla szkół

UWAGA: od 1.01.2018 r. szkoły lokalne ponoszą opłaty za zajęcia edukacyjne zgodnie z cennikiem. 

49. Ojcowska Złota Jesień – podsumowanie

 

W dniu 12. października 2017 r. młodzież z małopolskich szkół ponadgimnazjalnych wzięła udział w 49 edycji rajdu terenowego  –  Ojcowska Złota Jesień. W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 49 drużyn z siedmiu szkół. Młodzież rozpoczynała rywalizację w Sąspowie wypełniając test składający się z 18 pytań,  z zakresu przyrody i historii Parku. W Rajdzie wzięło udział ok. 220 osób a uczestników w Ojcowskim Parku Narodowym przywitało jesienne słońce i piękny, kolorowy krajobraz Doliny Sąspowskiej i Prądnika.

Przejście Doliną Sąspowską do drugiego punktu kontrolnego znajdującego przy leśniczówce „Warzechówka” wymagało trochę samozaparcia, temperatura w zacienionej jej części wynosiła tylko kilka stopni Celsjusza. Tam uczestnicy musieli rozpoznać miejsca i obiekty z terenu Parku na podstawie jak najmniejszego fragmentu fotografii. Ta część konkursu najczęściej nie sprawia większych problemów. Dalej trasa prowadziła dnem Doliny Sąspowskiej do punktu kontrolnego zlokalizowanego u jej wylotu. Tutaj należało rozpoznać gatunki zwierząt i roślin na fotografiach a pytania zadawali strażnicy Straży Parku.

 

Następnie należało przejść drogą asfaltową pośród zabytkowej zabudowy Ojcowa do budynku Muzeum OPN. Czwarty punkt kontrolny, znajdujący się przy grupie drzew (kasztanowców) w bezpośrednim otoczeniu Muzeum, wymagał od uczestników umiejętności nazywania rodzimych gatunków drzew i krzewów na podstawie ulistnionych pędów. W tym roku dodatkową atrakcję dla uczniów stanowiła możliwość zwiedzania Ekspozycji Przyrodniczej Parku, kilka grup z tej oferty chętnie skorzystało, niektórzy nawet po zakończeniu Rajdu.

Oczekując na wyniki konkursu, młodzież mogła napić się herbaty i ogrzać przy ognisku przygotowanym przez pracowników OPN.

 

Przedstawiciel Fundacji Kraina Podkowca – przygotował gry, zabawy i mini konkurs o podkowcu małym.

 

Podczas Konkursu największą liczbę punktów (50,5) zdobyła drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach w składzie; Klaudia Janisz, Aleksandra Handzel, Barbara Tokarz i Natalia Leśniak. Drugie miejsce zajęła drużyna z I LO w Krakowie [Eko – świrki] w składzie; Julia Rzepka, Zofia Dolczewska, Aleksandra Kulon i Anna Prochownik uzyskując 49 pkt. Drużyny: „Zwinne maślaki” i „Gang świerzaków” gromadząc na 4 punktach kontrolnych po 48 pkt, wzięły udział w dogrywce o 3 miejsce. Ostatecznie na podium stanęła drużyna „Gang świerzaków” z XLII LO w Krakowie w składzie; Jakub Łachut, Wojciech Furgał, Filip Maniak i Kacper Korzycki. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody indywidualne.

 

W rywalizacji szkół, na podstawie najlepszych wyników uzyskanych przez trzy drużyny z każdej szkoły, pierwsze miejsce zajął ZSP MSG w Myślenicach (145,5 pkt.), drugie miejsce I LO z Krakowa (139,5 pkt.), a trzecie zajęło VI LO z Krakowa (135 pkt.). Zwycięskie szkoły otrzymały puchary oraz nagrody książkowe. Niektórzy uczestnicy opuszczali miejsce zakończenia rajdu w pośpiechu, ze względu na upływający czas ale z uśmiechami na twarzach i w promieniach jesiennego słońca.

 

Tradycyjnie Ojcowska Złota Jesień łączy elementy rajdu terenowego i konkursu, a głównym celem jest integracja młodzieży z różnych szkół i miejscowości, a także poszerzenie wiedzy zarówno o przyrodzie jak i historii Ojcowskiego Parku Narodowego.

Organizatorzy Rajdu dziękują Dyrektorom szkół, Nauczycielom oraz Uczestnikom za zaangażowanie i udział w konkursie. Zapraszamy do udziału w 2018 r. w kolejnej – jubileuszowej 50. Ojcowskiej Złotej Jesieni.

 

 

Wszystkim zwycięzcom indywidualnym i zwycięskim szkołom wręczono nagrody ufundowane przez Ojcowski Park Narodowy.

 

Więcej zdjęć z rajdu można zobaczyć także na Facebooku (Edukacja w Ojcowskim Parku Narodowym) oraz stronach www szkół.

 

  15. Rajd Neandertala - wyniki i podsumowanie

W dniu 28. września 2017 r. odbył się „15 Rajd Neandertala” -  dla uczniów klas II i III gimnazjów z gmin położonych wokół Ojcowskiego Parku Narodowego. Współorganizatorami z Parkiem rajdu była Dyrekcja i Nauczyciele Gimnazjum w Zadrożu. Tegoroczny Rajd Neandertala, podobnie jak poprzednie, łączył elementy rajdu terenowego i konkursu a uczestnicy mieli do pokonania trasę: z Sąspowa, dnem Doliny Sąspowskiej, do Centrum Muzealno-Edukacyjnego Parku i do Akademickiego Ośrodka Duszpasterskiego w Grodzisku.

Na starcie stawiły się wszystkie zgłoszone 34. drużyny z 9. szkół, ogółem w rajdzie uczestniczyło prawie 140 uczniów.

Na pierwszym punkcie – startowym i kontrolnym drużyny wypełniały test dotyczący przyrody i historii Parku, który sprawił dużą trudność wielu uczniom . Na drugim punkcie, zlokalizowanym obok budynku „Warzechówka”, zadaniem uczestników było rozpoznawanie miejsc i obiektów z terenu Parku na podstawie fragmentu fotografii obiektów. Zadanie to nie sprawiło uczestnikom większych problemów. Tradycyjnie na punkcie (nr 3) przy grupie drzew (kasztanowców) w bezpośrednim otoczeniu Muzeum OPN, uczniowie wykazywali się wiedzą dotyczącą rozpoznawania rodzimych gatunków drzew i krzewów na podstawie ulistnionych pędów. Na czwartym punkcie, zlokalizowanym przy kaplicy „Na Wodzie” uczestnicy Rajdu rozpoznawali na zdjęciach gatunki wybranych zwierząt występujących na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, następnie drogą dnem Doliny Prądnika udali do Grodziska. Przy ognisku rajdowicze mogli upiec sobie kiełbasę i wypić gorącą herbatę.

 Przez cały rajd panowała słoneczna pogoda a tylko na starcie było chłodno i wietrznie.

Każda drużyna mogła uzyskać maksymalnie 45 punktów. Pierwsze dwa miejsca zajęły drużyny z Gimnazjum w Skale. Wygrała drużyna Nimfy Błotne w składzie: Klaudia i Ola Opalskie, Weronika Lichosik i Ola Payerchin nie tracą żadnego punktu. Drugie miejsce zajęła drużyna „Szamanki” w składzie: Łucja Kmita, Oliwia Cyganek, Julia Gołkowska i Patrycja Osika gromadząc 43 pkt. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna „Młode Wilki” z Gimnazjum w Modlnicy w składzie: Kasia Miazga, Przemysław Olech, Jakub Janik i Agnieszka Rawicka zdobywając 42 pkt.

W rywalizacji szkół pierwsze miejsce zajęły drużyny z Gimnazjum ze Skały,

drugie miejsce zdobyła młodzież z Gimnazjum w Modlnicy a na trzecim miejscu sklasyfikowani zostali uczniowie z Gimnazjum z Białego Kościoła.

Nagrody zwycięzcom wręczali: z-ca dyrektora OPN dr Józef Partyka, Alicja Fischer i Janusz Glanowski.

Dyrekcja i pracownicy Ojcowskiego Parku Narodowego składają serdeczne podziękowania współorganizatorom – Dyrekcji i Nauczycielom z Gimnazjum w Skale, a także Dyrektorom szkół, Opiekunom oraz samym Uczestnikom za udział w konkursie.

Do zobaczenia za rok na 16 edycji Rajdu Neandertala – oby nie ostatniej!

 

 Zapraszamy do wzięcia udziału w 49. Ojcowskiej złotej Jesieni - 12.10.2017

 Dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego zaprasza uczniów szkół średnich z Krakowa i okolic do wzięcia udziału w 49. Ojcowskiej Złotej Jesieni. Rajd z konkursem odbędzie się dnia 12 października 2017. Regulamin rajdu i karty zgłoszeniowe do pobrania znajdują się w załącznikach.


 Zapraszamy do wzięcia udziału w XV Rajdzie Neandertalczyka - 28.09.2017

 Dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego zaprasza uczniów lokalnych gimnazjów do wzięcia udziału w 15. Rajdzie Neandertalczyka. Rajd z konkursem odbędzie się dnia 28 września 2017. Regulamin rajdu i karty zgłoszeniowe do pobrania znajdują się w załącznikach.


 Zapraszamy na fan page edukacyjnyna Facebook'u

Zapraszamy na nasz fanpage na Facebook'u dotyczący Edukacji w Ojcowskim Parku Narodowym. Adres strony: https://www.facebook.com/opnedu

Na profilu będa pojawiać się informację dotyczące działań edukacyjnych prowadzonych w Ojcowskim Parku Narodowym. Szczególnie zachęcamy do śledzenia profilu przez nauczycieli i uczniów szkół lokalnych.

Zapraszamy!

 

  Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
Kategoria: info-szkoly [ 6 ]
Karta uczestnictwa OZJ.doc Karta uczestnictwa OZJ.doc 380.5KB pobierz
Karta zgłoszeniowa_rajd neandertalczyka 2017.doc Karta zgłoszeniowa_rajd neandertalczyka 2017.doc 376.5KB pobierz
Regulamin 49. OZJ.jpg Regulamin 49. OZJ.jpg 1.5MB pobierz
Regulamin_Rajd Neandertalczyka 2017 Regulamin_Rajd Neandertalczyka 2017 1.46MB pobierz
Zaproszenie OZJ.jpg Zaproszenie OZJ.jpg 1.29MB pobierz
Zaproszenie_Rajd Neandertalczyka 2017 Zaproszenie_Rajd Neandertalczyka 2017 1.22MB pobierz