Informacje dla szkół

 15. Rajd Neandertala - wyniki i podsumowanie

W dniu 28. września 2017 r. odbył się „15 Rajd Neandertala” -  dla uczniów klas II i III gimnazjów z gmin położonych wokół Ojcowskiego Parku Narodowego. Współorganizatorami z Parkiem rajdu była Dyrekcja i Nauczyciele Gimnazjum w Zadrożu. Tegoroczny Rajd Neandertala, podobnie jak poprzednie, łączył elementy rajdu terenowego i konkursu a uczestnicy mieli do pokonania trasę: z Sąspowa, dnem Doliny Sąspowskiej, do Centrum Muzealno-Edukacyjnego Parku i do Akademickiego Ośrodka Duszpasterskiego w Grodzisku.

Na starcie stawiły się wszystkie zgłoszone 34. drużyny z 9. szkół, ogółem w rajdzie uczestniczyło prawie 140 uczniów.

Na pierwszym punkcie – startowym i kontrolnym drużyny wypełniały test dotyczący przyrody i historii Parku, który sprawił dużą trudność wielu uczniom . Na drugim punkcie, zlokalizowanym obok budynku „Warzechówka”, zadaniem uczestników było rozpoznawanie miejsc i obiektów z terenu Parku na podstawie fragmentu fotografii obiektów. Zadanie to nie sprawiło uczestnikom większych problemów. Tradycyjnie na punkcie (nr 3) przy grupie drzew (kasztanowców) w bezpośrednim otoczeniu Muzeum OPN, uczniowie wykazywali się wiedzą dotyczącą rozpoznawania rodzimych gatunków drzew i krzewów na podstawie ulistnionych pędów. Na czwartym punkcie, zlokalizowanym przy kaplicy „Na Wodzie” uczestnicy Rajdu rozpoznawali na zdjęciach gatunki wybranych zwierząt występujących na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, następnie drogą dnem Doliny Prądnika udali do Grodziska. Przy ognisku rajdowicze mogli upiec sobie kiełbasę i wypić gorącą herbatę.

 Przez cały rajd panowała słoneczna pogoda a tylko na starcie było chłodno i wietrznie.

Każda drużyna mogła uzyskać maksymalnie 45 punktów. Pierwsze dwa miejsca zajęły drużyny z Gimnazjum w Skale. Wygrała drużyna Nimfy Błotne w składzie: Klaudia i Ola Opalskie, Weronika Lichosik i Ola Payerchin nie tracą żadnego punktu. Drugie miejsce zajęła drużyna „Szamanki” w składzie: Łucja Kmita, Oliwia Cyganek, Julia Gołkowska i Patrycja Osika gromadząc 43 pkt. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna „Młode Wilki” z Gimnazjum w Modlnicy w składzie: Kasia Miazga, Przemysław Olech, Jakub Janik i Agnieszka Rawicka zdobywając 42 pkt.

W rywalizacji szkół pierwsze miejsce zajęły drużyny z Gimnazjum ze Skały,

drugie miejsce zdobyła młodzież z Gimnazjum w Modlnicy a na trzecim miejscu sklasyfikowani zostali uczniowie z Gimnazjum z Białego Kościoła.

Nagrody zwycięzcom wręczali: z-ca dyrektora OPN dr Józef Partyka, Alicja Fischer i Janusz Glanowski.

Dyrekcja i pracownicy Ojcowskiego Parku Narodowego składają serdeczne podziękowania współorganizatorom – Dyrekcji i Nauczycielom z Gimnazjum w Skale, a także Dyrektorom szkół, Opiekunom oraz samym Uczestnikom za udział w konkursie.

Do zobaczenia za rok na 16 edycji Rajdu Neandertala – oby nie ostatniej!

 

 Zapraszamy do wzięcia udziału w 49. Ojcowskiej złotej Jesieni - 12.10.2017

 Dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego zaprasza uczniów szkół średnich z Krakowa i okolic do wzięcia udziału w 49. Ojcowskiej Złotej Jesieni. Rajd z konkursem odbędzie się dnia 12 października 2017. Regulamin rajdu i karty zgłoszeniowe do pobrania znajdują się w załącznikach.


 Zapraszamy do wzięcia udziału w XV Rajdzie Neandertalczyka - 28.09.2017

 Dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego zaprasza uczniów lokalnych gimnazjów do wzięcia udziału w 15. Rajdzie Neandertalczyka. Rajd z konkursem odbędzie się dnia 28 września 2017. Regulamin rajdu i karty zgłoszeniowe do pobrania znajdują się w załącznikach.


 Zapraszamy na fan page edukacyjnyna Facebook'u

Zapraszamy na nasz fanpage na Facebook'u dotyczący Edukacji w Ojcowskim Parku Narodowym. Adres strony: https://www.facebook.com/opnedu

Na profilu będa pojawiać się informację dotyczące działań edukacyjnych prowadzonych w Ojcowskim Parku Narodowym. Szczególnie zachęcamy do śledzenia profilu przez nauczycieli i uczniów szkół lokalnych.

Zapraszamy!

 

  Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
Kategoria: info-szkoly [ 6 ]
Karta uczestnictwa OZJ.doc Karta uczestnictwa OZJ.doc 380.5KB pobierz
Karta zgłoszeniowa_rajd neandertalczyka 2017.doc Karta zgłoszeniowa_rajd neandertalczyka 2017.doc 376.5KB pobierz
Regulamin 49. OZJ.jpg Regulamin 49. OZJ.jpg 1.5MB pobierz
Regulamin_Rajd Neandertalczyka 2017 Regulamin_Rajd Neandertalczyka 2017 1.46MB pobierz
Zaproszenie OZJ.jpg Zaproszenie OZJ.jpg 1.29MB pobierz
Zaproszenie_Rajd Neandertalczyka 2017 Zaproszenie_Rajd Neandertalczyka 2017 1.22MB pobierz