http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/main/Przyjaciel_OPN.html

Jak zostać Przyjacielem Ojcowskiego Parku Narodowego?

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Większość jego powierzchni zajmują lasy. Park położony jest w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ok. 20 km od Krakowa. Obejmuje doliny niewielkich rzek – Prądnika i Sąspówki oraz przyległe fragmenty tzw. wierzchowiny.

Możesz zobaczyć tu skały wapienne, o różnorodnych kształtach. Znajduje się tu także ok. 700 jaskiń, powstałych w wyniku działalności wody. Najdłuższe z nich to Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna.

W Ojcowskim Parku Narodowym zobaczysz też ogromne bogactwo roślin i grzybów. Świat zwierząt również zachwyca zróżnicowaniem. Specyfiką Parku są nietoperze, z których wiele, m.in. podkowce małe i nocki duże, zimuje w tutejszych jaskiniach. Nietoperz jest też symbolem naszego Parku.

Na tym terenie znajdują się liczne zabytki, takie jak zamek w Pieskowej Skale, ruiny zamku kazimierzowskiego czy drewniana zabudowa dawnego uzdrowiska w Ojcowie.

Jak zostać Przyjacielem Ojcowskiego Parku Narodowego?

 • Jeśli masz 6–8 lat
  wykonaj przynajmniej
  5 zadań z książeczki

 • Jeśli masz 9–11 lat
  wykonaj przynajmniej
  7 zadań z książeczki

Weź udział w przynajmniej 1 z oferowanych przez park narodowy atrakcji:

 • zwiedzanie Jaskini Ciemnej
 • zwiedzanie Jaskini Łokietka
 • zwiedzanie ruin zamku w Ojcowie
 • zwiedzanie wystawy przyrodniczej w Centrum Edukacyjno-Muzealnym
 • przejście ścieżką dydaktyczną przez dolinę Sąspowską

W przypadku zwiedzania obiektów obowiązują bilety wstępu.

Informujemy, że książeczki „Przyjaciel Ojcowskiego Parku Narodowego” są dostępne w Ośrodku Edukacyjno-Dydaktycznym Ojcowskiego Parku Narodowego (Hotel pod Kazimierzem) i Centrum Edukacyjno-Muzealnym OPN (Hotel pod Łokietkiem).

UWAGA: Obecnie w ww. miejscach można otrzymać książeczkę, jednak ze względu na zakończenie trwania programu nie ma możliwości uzyskania odznaki (nakład wyczerpany).


Strona internetowa programu: www.przyjacielparku.pl

Grafika : drukuj / nie drukuj